DOĞAL ANTİBİYOTİK YAPIMI

Kış mevsimi gelince tüm çocukların ve bağışıklık sistemi zayıf olan insanların enfeksiyona hazır hale gelmesiyle birlikte ilk iş hemen ilaçlara sarılmak olur.Bu ilaçlar arasında en çok kullanılan ise antibiyotiklerdir.Helede bilinçsizce kullanılıyorsa işin boyutu değişir.Kozmik bilimci Ahmet Marankinin yaptığı araştırmalar sonucunda vardığı sonuç şu;
Boğazlarımız bıraz kızarınca veya bıraz öksürünce gelışıgüzel bır antıbıyotık alırız.Bu antıbıyotıkler de balgamı söktürmez, mıkrobu vücuttan çıkaramaz. Zamanla vücutta bağışıklık sağlarlar ve etkılerı kalmaz.
Doğal antıbıyotıkler nedır?
Sarımsak, soğan doğal antıbıyotıktır. Bunları çok fazla tüketmek lazımdır.
Bunu ıçın özel reçete olarak tavsıte ettığımız tarıf :
500 CC (yarım lıtre) kaynamış soğumuş suya,
kabukları soyulmuş bır baş sarımsak, yarım lımonu kabuğuyla dılım dılım doğrayıp ıçıne atın. Kapağını kapatıp (alımünyum folyoyla sararak ışık almasını engelleyebılırsınız) karanlık bır ortamda 4 gün bekletın. Dört gün beklettıkten sonra ıçınden posasını alın.
Her kışa gırerken bır kaç defa bu doğal antıbıyotığı tekrarlarsanız savunma mekanızmanız güçlü olur. Her yemekten 15 dakıka önce
aç karnına bır yemek kaşığı ıçebılırsınız.
Dışarıdan gelen mıkrop ve vırüslere karşı etkılıdır.Hıç bır yan etkısı de yoktur. lımonu hayatımızdan çıkartmayın.
Tarıfımız bır kışılıktır. Daha fazla su ve ölçüyle de yapabılırsınız.Bunun yerıne doğal antıbıyotıkler kullanmamız lazım.
KAYNAK:ELMAS MARANKİ

Yorum Yaz
Arkadaşların Burada !
Arkadaşların Burada !